КѪЩАТА
Поглед на юг:
Следват снимки на самата кѫща.
Откъм север в посока юг:
От изток и откъм северозапад:
Условия за пребиваване засега има в две от тритѣ стаи на първия кат. Там е разположена стара чугунена печка на дърва. Отоплѣва добре. Дори твърде добре. В стаята даже в най-лютото зимно време е топло.
ПЛѢВНЯТА
Плѣвнята е каменна сграда на два ката. Приземният е леко вкопан в земята. Има врата и прозорче отпред. На втория кат се съхранява сѣно. Той е изцѣло открит отпред. Покривът е сравнително добро състояние. Добре е нѣкой по-лек от мен да бере ябълкитѣ от близкото дърво, разгърнало короната си над плѣвнята, за да се намали броя на счупенитѣ керемиди…
МѢСТОТО
Тук в показано като рисунка част от мѣстото с плевнята и кѫщата. Ливадата е долу, накѫдето сочи стрелката.
ГРАДИНКАТА
Преди две години разделих градинката на 5 части, като прилагам сѣитбооборот сѫгласно разбиранията на биодинамичното земедѣлие.
След четвъртата година ягодите се премѣстват на мѣстото на кореноплоднитѣ и т.н.
Прѣз 2015 година за пръв пѫт пръсках с т.нар. торово-рогов препарат. Пръскал съм и с отвари от коприва и бѣл равнец.
Така изглеждаше прѣз есента на 2013 година, а до нея – лѣто 2014 г.:
В градината отглеждам различни зеленчуци, цвѣтя и билки. Има боб, смилянски и шарен родопски, картофи, гулия, моркови, грах, репички, домати. Растат и спанак, марулки, магданоз и копър. Има и джоджен, различни видове. Ягоди, разбира се, като тук има различни видове, включително и горски. Сѣл съм ръж, лимец, пшеница Йоланд (стар и устойчив скандинавски сорт), ечемик, царевица, овес, просо и елда. Преди две години по края засадих лозички, които лѣтото да пазят сѣнка на първия кат на кѫщата. Има сѫщо така черен оман, хрѣн и тикви.
Пшеница Йоланд (Ølandshvede)
Много от растенията, най-вѣче житнитѣ, засега сея предимно за запазване на семената. Макар че само от ръжта, която ми поникна тук-там, а бѣх сѣл за зелено торене и впоследствие оставих, изкарах над килограм зърно.
От цвѣтята в градинката съм садил невен, латинки, турта, лалета, зюмбюли, цинии. Имам и лавандула, пренесѣна от Котлѣнско. Свободно растѣ и глухарче, което е много добро за салата, особено напролѣт. Из двора има и коприва в изобилие.
ОВОШКИТѢ
Нѣкои дръвчета сѫ вѣче на възраст. Вѣпреки това предпочитам да ги оставя на мѣстото им като положа усилия за обновяването им. Поговорих си с тѣх и нѣкои вече ми се отблагодаряват – една от ябълкитѣ, на която през първата година липсваха плодове, вече втора поредна е отрупана. Тази година и крушите родиха изобилно.
Орехитѣ и едно от ябълковитѣ дървета боледуват от нѣщо. Трѣбва да проуча от какво, за да знам как да ги лѣкувам.
Предстои ми да подрѣжа част от по-старитѣ дървѣта като отстраня изсъхнали клони. Обмислям да присадя калеми на нѣкои от тѣх. Тук ще ми е нужна помощ от хора с опит в присаждането.
ЛИВАДКАТА
Допреди година тук пасеше Минка, кравата на сѫседитѣ. Минка си замина. Останаха споменитѣ за най-вкусното прѣсно и кисѣло млѣко, което съм опитвал. Останаха и рогата ѝ, които използвам (и ще мого да използвам още 2-3 години) за био-динамичнитѣ препарати. Така Минка продължава да помага и след заминаването си.